16. Aybastı Kabataş Kurultayı’nda “Yörede Sağlık” Konuşulacak

16 Ocak 2015 Yazan  
Kategori Duyurular - Haberler

15. Aybastı Kabataş Kurultayı Sonuç Bildirgesi

16 Ocak 2015 Yazan  
Kategori Duyurular - Haberler

 

1 Ağustos 2014 / Kabataş

AYBASTI- KABATAŞ KURULTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

Bilimin Işığında, Yerel Kalkınmaya Doğru…

 

15. Aybastı Kabataş Kurultayı Sonuç Bildirgesi

15. Aybastı Kabataş Kurultayı 1 Ağustos 2014 tarihinde Aybastı ve Kabataşlıların Katılımıyla Kabataş Belediyesi Düğün Salonunda toplandı. 15. Kurultayın konusu “Yörede Yükseköğretim” olarak belirlenmişti. Oturumlara Aybastı-Kabataş Kurultayı Başkanı Prof. Dr. Salim Şengel’in açış konuşması ve Kabataş Belediye Başkanı Yakup Yılmaz’ın konuşmalarının ardından başlandı. Öğleden önce yapılan bilimsel oturumu Ordu Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemil Yapar yönetti. Bu oturumda OMÜ öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, ODÜ öğretim üyesi Prof.Dr. Tayfun Aşkın, OMÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Selim Eren, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Burhan Doğan ile KTÜ Okul öncesi öğretmenliği mezunu Muhsin Tolgahan Tataroğlu bildirileriyle katkıda bulundular. Bildirilerden sonra bu oturumla ilgili kısa bir soru- cevap ve öneri bölümü oldu. Oturum başkanın ve konuşmacıların değerlendirmelerinden sonra Prof. Dr. Salim Şengel yeni bir kurultay başkanı belirlenmesi gerektiğini söyledi. Aybastı Kabataş-Kurultayı Başkanlığına Prof. Dr. Salim Şengel, Kurultaya bildiriyle katılan OMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın’ı ve yardımcılığına da Doç. Dr. Selim Eren’i önerdi. Kurultay katılımcılarının oybirliği ile Prof. Dr. Mehmet Aydın Kurultay başkanlığına, Doç. Dr. Selim Eren de Kurultay başkan yardımcılığı görevine seçildiler.  Seçimin ardından Prof. Dr. Mehmet Aydın ile Doç. Dr. Selim Eren katılımcılara teveccühleri için teşekkür ettiler.

Öğleden sonra Prof. Dr. Mehmet Aydın’ın başkanlığında serbest kürsü oturumuna geçildi. Oturumun sonunda yörede yüksek öğretimle ilgili şu sonuçlara varılmıştır:

  1. Özellikle Kabataş ilçesinde bir liseden mezun olanlara 4 yıllık yüksek okullara yerleşme oranı oldukça iyidir.
  2. Yöredeki okullarda özellikle Edebiyat ve Matematik gibi ana branşlardaki öğretmen eksikliği bir sorun oluşturmaktadır.
  3. Aybastı’da kurulan ancak henüz herhangi bir programına öğrenci alınmayan Meslek Yüksekokulu’nun aktif hale getirilmesi için çeşitli yollardan sivil baskı oluşturulması düşünülmüştür.
  4. Meslek Yüksekokulunda açılacak programların yörenin taleplerine uygun olması gerektiği vurgulanmıştır.
  5. Bunun için mutlaka bir fiziki mekân tahsisi gerektiği ortadadır.
  6. Yörenin bu fizik imkanı sağlayabilecek potansiyele sahip olduğu ifade edilmiştir.
  7. Yörenin ihtiyacı olan Yüksekokulun öğretime başlaması için yöredeki bütün sivil toplum kuruluşlarının harekete geçirilmesi ve daha fazla baskı oluşturulması gerekmektedir.,
  8. Yöredeki iki ilçede de Kültür Merkezi’ne ihtiyaç olduğu vurgulanmıştır.
  9. Perşembe Yaylası’na güreş tutan veya karşılıklı olarak peşrev yapan iki pehlivan heykelinin  çok yakışacağı da serbest kürsüye katılanlarca ifade edilmiştir.

 

Aybastı  ve Kabataş halkına saygıyla duyurulur.

Prof.Dr. Mehmet Aydın

Aybastı -Kabataş Kurultayı Başkanı

Doç. Dr. Selim Eren

Aybastı -Kabataş Kurultayı Başkan Yardımcısı